Kuchenne ewolucje

Wpis

środa, 20 czerwca 2012

Nowa kategoria na blogu :)

Po namowach i aprobacie znajomych, postanowiłam w końcu założyć na blogu nową kategorię, dotyczącą taniego gotowania.

Nie wcielam w mojej kuchni gotowania oszczędnego na siłę - ważna jest dla mnie jakość składników i zdecydowanie wolę dopłacić pięćdziesiąt groszy do smakowitszej marchewki z rynku albo kupić makaron pełnoziarnisty (droższy od pszennego) i czuć się lżej, niż po pszennym. Lubię też czasem po prostu kupić jakiś droższy sos, jak tabasco czy sojowy, niż wydawać pieniądze na gotowce w proszku.

Mam też o tyle ułatwioną sprawę, że sporą część jedzenia dostajemy od Rodziców - przede wszystkim mięso - a jajka mam od mojej Babci - stuprocentowo ekologiczne, z puszczy :) Dostajemy też różne przetwory, choć powinnam w końcu zacząć robić swoje - ogórki kiszone schodzą u nas, szczególnie zimą, w tempie błyskawicznym, tak je uwielbiamy :)

Postaram się jednak opisać kilka zasad, których się trzymam, a które sprawiają, że gotowanie jest tanie i zdrowe jednocześnie, a przy tym przy użyciu bardzo dobrych jakościowo składników. Nie będą one polegały na znacznych wyrzeczeniach, a raczej na zmianie podejścia do używania produktów podczas gotowania.

To chyba tyle wstępu - a już niedługo jakaś bardziej sensowna notka.

ps. Zastanawiam się, czy dobrze robię nie zapisując swoich notek gdzieś na komputerze, a jedynie je publikując - złośliwość rzeczy martwych nie zna granic, blox może mieć problemy z serwerem, a ja nie wiem, czy warto skopiować wszystkie wcześniejsze notatki na komputer (ale pewnie ręcznie i pojedyńczo, bo podejrzewam, że nie ma jakiegoś ogólnego zapisywania notatek na komputer...), czy się tym nie przejmować i najwyżej zacząć od nowa? ;)

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
odiprofanumvulgus
Czas publikacji:
środa, 20 czerwca 2012 14:56

Polecane wpisy

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Durszlak.pl