Kuchenne ewolucje

Narzędzia

 • sobota, 13 sierpnia 2011
  • Nóż

   Na pewno nikogo nie zaskoczę stwierdzeniem, że najbardziej niezbędnym i podstawowym narzędziem w kuchni jest dobry nóż.

   Najważniejsze jest, aby był ostry. Dobry, ostry nóż, to większa część kulinarnego sukcesu. Zgadzają się z tym zarówno wielcy szefowie kuchni, jak i gospodynie domowe czy po prostu pasjonaci kulinarni.

   Uwierzcie mi, proszę, że wszystko, czego potrzebujecie, to  j e d e n  dobry, dopasowany wielkością do waszej dłoni nóż szefa kuchni.

   - Tak w swojej genialnej książce, pt. Kill Grill pisze Anthony Bourdain. Twierdzi, że żaden komplet noży nie jest nikomu do szczęścia potrzebny - wystarczy Nóż Szefa Kuchni. Oprócz niego mogą się też przydać (wg Bourdaina) nóż do filetowania, nóż do jarzyn i nóż z ząbkami.

   Noża do filetowania nie posiadam, ponieważ nie filetuję, noża do jarzyn także nie - obieram warzywa obieraczką, a w wykrajanie wzorków się nie bawię. Mam za to dwa duże noże - z ząbkami i bez. Muszę jednak przyznać, że po pierwsze - częściej używam tego ząbkowanego, a po drugie - żaden z nich nie jest mocno ostro, gdyż nie mam dobrej ostrzałki. Oczywiście, kiedyś sobie ją sprawię [mój dziadek ostrzy noże osełką - nie wiem niestety, gdzie można ją kupić], a o naprawdę dobry Nóż Szefa Kuchni poproszę kiedyś w ramach prezentu urodzinowego :)

   Tak czy siak, nóż to podstawa - można nim kroić, siekać, miażdżyć, wydłubywać, przenosić, od biedy nawet coś zamieszać i obierać warzywa.
   Można nożem pokroić w plasterki, półplasterki, ćwiartki, zapałki, paski, wycinać ozdobne wzorki czy kształty.
   Można ukroić kromkę chleba, posmarować ją masłem, położyć odkrojony plaster sera i pomidora.
   Można posiekać warzywa na pastę czy sałatkę, odkroić plaster mięsa na befsztyk, wykroić zdrewniałe części ananasa.
   Można także posmarować biszkopt kremem, pokroić tort na kawałki i przenosić je na talerzyki - wszystko przy pomocy noża :)

   I po co komu wymyślne roboty kuchenne, reklamowane we wszelkich telezakupach? :)

   Noże ważne są też poza kuchnią, znajdują się w niezbędnikach żołnierzy czy różnego rodzaju naśladowców Rambo, są istotnym narzędziem pomagającym w przetrwaniu w dziczy. Mogą służyć także do bardziej niecnych celów, ale o tym może nie będę się rozpisywać :)

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   odiprofanumvulgus
   Czas publikacji:
   sobota, 13 sierpnia 2011 14:40

Kalendarz

Maj 2018

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Durszlak.pl